KIEDY POTRZEBUJĘ WIZY?

Istnieje kilka wyjątków, kiedy zezwolenie ESTA nie ma zastosowania w przypadku przyjazdu do Stanów Zjednoczonych:

  • Jeśli zamierzasz przylecieć do USA na pokładzie przewoźnika lotniczego nieobjętego programem zniesienia wiz;
  • Jeśli zamierzasz odwiedzić Stany Zjednoczone na dłużej niż 90 dni;
  • Jeśli uważają Państwo, że któraś z podstaw niedopuszczalności z Immigration and Nationality Act § 212(a) dotyczy Państwa, powinni Państwo ubiegać się o wizę nieimigracyjną;
  • Jeśli podróżujesz do Stanów Zjednoczonych. w celu innym niż krótkoterminowa turystyka lub działalność gospodarcza.

Ważne jest, aby wiedzieć, że wiza to nie to samo, co ESTA.

Najważniejszym postanowieniem systemu ESTA jest to, że tylko obywatele krajów uczestniczących w programie bezwizowego wjazdu mogą ubiegać się o ESTA i używać jej jako formy zezwolenia na podróż. Oznacza to, że jeśli jesteś obywatelem jednego z krajów objętych programem bezwizowym i podróżujesz do Stanów Zjednoczonych zgodnie z zasadami programu VWP, nie musisz uzyskiwać wizy.

Dlatego we wszystkich przypadkach, w których nie można skorzystać z systemu ESTA, wymagana będzie wiza odpowiedniego typu.

Przepisy programu VWP stanowią, że z systemu ESTA mogą korzystać obywatele krajów objętych programem VWP tylko w następujących przypadkach:

  • Przyjazd do USA na okres nie dłuższy niż 90 dni
  • Zwiedzanie w celach turystycznych, tranzytowych lub biznesowych
  • Przyjazd drogą powietrzną lub morską

Na przykład, jeśli jesteś obywatelem jednego z krajów objętych programem bezwizowym, ale planujesz zostać w Ameryce na dłużej niż 90 dni, będziesz musiał uzyskać wizę.

Oznacza to, że nawet jeśli dana osoba kwalifikuje się do podróży do Stanów Zjednoczonych na podstawie zezwolenia ESTA, nie zawsze można z niego skorzystać ze względu na przepisy programu ruchu bezwizowego.

Jeśli nie masz pewności, jak możesz korzystać z systemu ESTA i czy musisz uzyskać wizę w różnych sytuacjach, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych.

W niektórych przypadkach może być potrzebna wiza, jeśli z jakiegoś powodu wniosek ESTA nie zostanie zatwierdzony. Powodów może być wiele, ale warto zauważyć, że jeśli wniosek o wizę ESTA nie został zatwierdzony, mogą również wystąpić problemy z uzyskaniem wizy.

Jeśli chcesz się upewnić, że ESTA może być użyta podczas następnej podróży do Stanów Zjednoczonych, przeczytaj więcej o ruchu bezwizowym na naszym blogu lub odwiedź sekcję często zadawanych pytań.

FAQ